Seçkin kliniklerimiz ve doktorlarımızla, Türkiye'de İstanbul da aynı veya üzerinde uluslararası standartlarda, kalite ve teknolojide tedavi garantisi altındasınız.
7/24 Hizmet
+90 543 158 78 58
info@mayamist.com
+90 543 158 78 58
7/24 Hizmet 7/24 Hizmet
info@mayamist.com
+90 543 158 78 58
mayamist_turizm
Title Image

Diş İmplant

İmplant nedir?

İmplantlar, biyouyumlu, oldukça saf titanyumdan yapılmış, yüksek hassasiyetle yapılmış yapay diş kökleridir. Özellikle iyi bir dokuya sahiptir; Kemiklerle birleşen biyo-uyumluluk, Osseointegrasyon adı verilen güvenli bir bağlantı oluşturur. Titanyuma alerjik reaksiyonlar bilinmemektedir. Bu diş kökü, “üç” için ayrılmaz bir direktir. Bununla kronlar, köprüler veya protezler takılabilir.

Diş implantları Türkiye

İmplantlar kimler için yararlıdır? İmplantlar periodontal hastalık, periodontitis, diş çürüğü veya kazalara bağlı diş kaybı için iyi bir alternatiftir. Burada bir yaş sınırı yoktur. Diş kaybı giderek daha fazla genç hastayı ve ağırlıklı olarak yaşlıları etkilemektedir. Aşağıdakileri ayırt ediyoruz: Tek fazlı implantlar: İyileşme döneminde mukozanın üzerine ekilen implant görünür kalır. Bu aşamadan sonra, restorasyonlar implantın kron yapısına simante edilebilir veya vidalanabilir. İki fazlı implant: Bu implant görünmezdir ve ağız mukozasının iyileşmesi sırasında örtülür. Ancak bu aşama tamamlandıktan sonra lokal anestezi altında tekrar açığa çıkarılmalıdır.

İmplant nasıl yapılır?

Genellikle vidalı veya silindirik bir sistem vardır. Farklı uzunluk ve çaplarda mevcuttur. Dental implant tam olarak önceki dişin düştüğü ve kemikle birlikte büyüdüğü yere yerleştirilir.

İmplant nasıl sabitlenir?

Cerrahi bir neşter veya zımba ile implantın kesilmesine yetecek kadar boşluk sağlamak için diş eti açılır. Çene kemiği daha sonra, implantın konumuna ve boyutuna göre steril salin ile yeterli soğutma altında özel matkaplarla muamele edilir. Arada, seçilen konumu (deliğin yönü, derinliği, vb.) Kontrol etmek için bir röntgen incelemesi yapabilirsiniz. Ardından implant kemiğe sıkıca sabitlenir. Birçok implant sistemi, implantın bir mandal kullanılarak matkap deliğine vidalanmasını sağlayan bir vida dişi sağlar. Silindir implant sistemleri çene kemiğine çakılır. İmplant yerleştirildikten sonra, yapay diş köküne bir iyileştirici başlık vidalanır ve mukoza zarı dikilir (kapalı yöntem) veya diş etlerini doğrudan şekillendirmeye yarayan küçük bir destek uygulanır (açık yöntem). Bazı durumlarda implant, geçici protezlerle de hemen desteklenebilir. İmplantolog hangi tip, uzunluk ve çapın hasta için uygun olduğuna bireysel olarak karar vermelidir. Üreticinin güvenliğine ve dayanıklılığına dikkat etmelidir.

Ne zaman implante edilebilir?
Hemen implantasyon:
Bir diş çıkarıldıktan sonra yapay diş kökü doğrudan alveollere yerleştirilebilir. Diş etlerinin, kemiğin ve dokunun çoğu kalır. Bu yöntem akut periodontitis veya kemik kaybı için önerilmez. Bu durumda önceden bir kemiğin yeniden yapılandırılması gerçekleştirilmelidir.
Acil bir implantı geciktirmek:
Bu durumda yaklaşık 6-12 hafta sonra eski alveollere implante edilir. Bu süre zarfında iltihap iyileşebilir ve erken implant başarısızlığını azaltır.
Geç implantasyon:
Bu işlemle diş çekimi arasında genellikle üç ay veya daha fazla zaman vardır. Bu süre zarfında alveollerin etrafındaki iltihaplanmanın tamamen iyileştiğinden emin olabilirsiniz.

İmplantlar ne kadar sürer?
İmplantın korunmasını sağlamak için düzenli kontrol ve mükemmel ağız hijyeni çok önemlidir. Burada protezin işlevi ve doğru pozisyonu kontrol edilmelidir. Yıllar süren araştırmalar sonucunda dişsiz çenelerde çok yüksek bir başarı oranının tahmin edildiği keşfedildi ve implantların ömür boyu dayanabileceği gösterildi.

Pek çok neden implantın kaybına, örneğin yoğun sigara içme, kötü ağız hijyeni, diş etlerinde kalıcı kanama ve kemik dokusunda iltihaplanma ile sonuçlanabilir. Bazen nadir durumlarda yapay diş kökünün kemik ile birleşmemesi söz konusu olabilir.

İmplantların ne gibi avantajları vardır?
İmplant destekli protezlerin birçok fonksiyonel, estetik ve tıbbi faydası vardır. Bu doğal bir gülümseme hissi yaratır; artık kayamaz veya düşemez ve hastalar sanki çiğneyip tekrar dişleriyle konuşabileceklerini hissederler.

Diş implantları Türkiye

Ne tür tıbbi faydaları var?
Bir implant yalnızca eksik boşlukların yerini alır ve sağlıklı bitişik dişleri gıcırdatmaya gerek olmaması önemli bir avantaja sahiptir. İmplantlar, kemiği koruyarak ve dokuyu destekleyerek çevreleyen kemikler için çok fazla güç sağlayabilir. Kemik kaybı gecikebilir ve bu nedenle implantlar bir diş çekildikten sonra mümkün olan en kısa sürede ekilmelidir.

Bilmen gereken:

İmplantlar için cerrahi bir prosedür gereklidir
Maksiller sinüsün nihai olarak açılması ile
Prosedür maliyetli olabilir
Daha fazla ağız hijyeni gerektirir
Uzun tedavi süresi

× Mayamist.com'a Hoş Geldiniz.